село Скелювате

Історія села Скелювате

Скелювате — село в Україні, в Токмацькому районі Запорізької області. Населення становить 216 осіб.

Село Скелювате знаходиться на берегах річки Бандурка, яка через 2,5 км впадає в річку Токмак, нижче за течією на відстані 2,5 км розташоване село Трудове. Річка в цьому місці пересихає, на ній зроблена загата.

Сучасне Скелювате було засновано щонайменше наприкінці XIX ст. І виникло воно на березі р. Бандурки, про яку нині нагадує хіба що очерет та струмочок, який часто пересихає, а також однойменна балка, нанесена на військових картах. Село так назвали за виходи скельних порід Приазовського кристалічного масиву.

На західній стороні скелюватського ставка ще після війни стояло два ряди хат. В одній з них жив Петруня, біля його двору знаходився колодязь. Воду витягували дерев’яним відром місткістю як дві сучасні цеберки. Поруч стояло корито, метрів 5 у довжину, для напування худоби. З часом молодь, утворюючи сім’ї перебиралась в центр села. Так і не стало тієї околиці.

Уродженка Скелюватого Н. Донченко згадала, що колись у тій часині села були гарні садки, де росли горіхи, яблуні та груші. А колодязь той і нині слугує людям, жителі навколишніх сіл уже не одне десятиліття називають його – Петруніна криниця.